BUDVA

BUDVA

Historia powstania miasta sięga IV w. p. n.e. jeszcze za czasów iliryjskich. Podobnie jak wiele innych, miasto znalazło się w strefie wpływów greckich, cesarstwa rzymskiego a później bizantyjskiego. Wenecjanie, dla ochrony przez najazdami osmańskimi otoczyli miasto murami. Na starówkę prowadzą dwie bramy morska (od północy) i lądowa (od zachodu). Dzisiaj serce starówki i to na najpiękniejsze czyli urokliwe wąskie uliczki, klimatyczne kawiarnie i restauracje skryte jest za tymi murami.W Budvie spędziłyśmy czas spacerowo, leniwie zwiedzając miasteczko.

W niedalekiej odległości od zabytkowej części miasta znajduje się plaża Morgen skąd rozciąga się piękna panorama starówki.

Przed wyjazdem do Czarnogóry wyczytałam, że Budva jest stolicą rozrywki. Postanowiłam to sprawdzić. Klub, który Nam polecono zwał się „Trocadero” Wejście kosztowało jedynie 15 euro. Wchodzisz do lokalu, widzisz tłumy i myślisz- jest dobrze. Niestety im dalej w las tym ciemniej. W całej sali porozstawiane są stoliki. Przy nich wypindrzone na maksa lalunie oraz „wypomadowani” chłopcy. Wszyscy stoją i piją alkohol oraz palą papierosy.

Doszłam do wniosku, że opisywana sytuacja jest podłożem powstania nazwy narodowego trunku w Czarnogórze czyli łozy-stoisz i łoisz 🙂 Żodyn się nie ruszał, nikt nie tańczył. Było to tym bardziej dziwne, że na scenie jakaś super gwiazda muzyki rozrywkowej wyciskała z siebie siódme poty. My postanowiłyśmy tańczyć w myśl idei „muzyka mi nie przeszkadza”. Wszyscy łypali na nas złym, bazyliszkowym okiem. Szczególnie dziewczęta, którym falujące sztuczne piersi mało co nie wypadły z szerokich dekoltów. Dziwne bo dla nikogo nie mogłyśmy stanowić konkurencji- my w sandałach i dresie a one w obcisłych sukienkach, skąpo ubrane, w szpilkach i mocnym makijażu. Myślę, że imprezy w Budvie to może być szczególna gratka dla panów.

Kolejnego wieczoru zawitaliśmy do klubu znacznie większą grupą. Dołączyli do Nas Słowacy i Polacy poznani w Kotorze. Oczywiście w grupie raźniej ale trzeba otwarcie powiedzieć, że poza Nami nie bawił się nikt. Towarzystwo wyjątkowo sztywne. Może zły klub żeśmy wybrali? A może Czarnogórzanie tak mają i w ich odczuciu dobra zabawa to drink i papieros, fura, komóra i ciuchy?

PRZYDATNE INFORMACJE:

  1. Hostelu „Freedom” 9 euro za 1 noc dla 1 osoby. Hostel w samym centrum starego miasta.
  2. Wejście do Trocadero club – standardowo 10 euro, w dniu koncertu 15 euro
  3. Najlepsze lody w mieście Lodziarnia „Branka” , Mediteranska 11, Budva
    https://www.facebook.com/pages/Poslasticarnica-Branka/554433847934876
  4. Rollery na starówce : Luka’s, Petra I Petrovića bb (Cara Dušana), 85310 Budva, Monténégro, cena ok. 3,50 euro (w zależności od dodatków) https://fr.foursquare.com/v/lukas/5742fd13cd10ca9fa140c291

LUKA’S doo Pizzeria- w samym centrum starego miasta serwują rolery z pizzy. Ciasto ma inną konsystencję niż standardowa pizza i jest zwinięte jak tortilla. Danie jest tanie, sycące, ze świeżymi dodatkami, przepyszne. Fantastyczna alternatywa dla kebaba czy pizzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *