Butrint

Butrint

Po plażowaniu w Ksamilu postanowiłyśmy odwiedzić Butrint. Jest to niewielka osada na południu Albanii, wpisana na listę światowego Unesco. Miasteczko znajduje się  na terenie Parku Narodowego Butrint o powierzchni 9424,04 ha., należącego do obszarów błotno wodnych o wysokim znaczeniu międzynarodowym objętych programem Strefy Ramsar. Obszar jest unikalnym ekosystemem gdzie żyje około 246 gatunków ptaków, 105 gatunków ryb i 39 gatunków ssaków, z których wiele objętych jest indywidualnym statusem ochronnym.

Według legend Buthrotum (z łac.) był starożytną osadą założoną przez uciekinierów z Troi. Około VII w.p.n.e miasteczko zostało przekształcone w kolonię grecką i miasto portowe. W II w.p.n.e zostało przejęte przez Rzymian i znajdowało się pod ich panowaniem aż do VI w n.e. W kolejnych wiekach miasto portowe i ośrodek o znaczeniu strategicznym dla kontroli handlu morskiego znajdował się pod panowaniem chrześcijan, wenecjan i imperium osmańskiego.

Brama Skajska- nazwana tak, jak główna brama w Troi.     Z prawej Brama Lwic

Butrint był bardzo ważnym ośrodkiem kultu greckiego boga Asklepiosa patrona sztuki lekarskiej. Około IV w.p.n.e powstała świątynia ku jego czci, do której licznie przybywali chorzy szukający ukojenia. Zgodnie z oryginalną inskrypcją wyrytą na jednym z siedzeń teatru jego budowa była ufundowana z datków odwiedzających świątynie Asklepiosa. Pięknie zachowały się łuki wsparte na kamiennym murze. Warto zwrócić uwagę, że łuki wykonane są z cegieł o jednakowej grubości. Nie posiadają większego, środkowego elementu zwanego kluczem lub zwornikiem.

Świątynia Asklepiosa

Z  III w.p.n. e. pochodzi antyczny teatr grecki zbudowany na zboczu wzgórza Akropolu , adaptowany później przez Rzymian. Bardzo ładnie zachowały się kamienne schody dla widowni zwane theatronem oraz skene czyli ruiny budynku będącego zapleczem dla proscenionu czyli sceny. W skene znajdowały się garderoby, rekwizyty i drzwi dla aktorów, którzy wychodzili na scenę. Ściana budynku stanowiła również tło dekoracyjne dla rozgrywanych przedstawień. Środkowa przestrzeń zwana orchestra była miejscem występowania chóru. Teatr został zniszczony w epoce romańskiej i nie był już odbudowywany przez chrześcijan.

Kamienne ruiny prostokątnego budynku scene.
Teatr rzymski

Łaźnie pozostałość z czasów rzymskich z II w.n.e. Termy były popularnym miejscem spotkań. Według źródeł archeologicznych Butrint za panowania rzymskiego był miastem prężnie rozwijającym się. Wybudowano co najmniej trzy łaźnie oraz akwedukt nad jeziorem. Dokonano również renowacji zniszczonego teatru. Powstały wille , fontanny. Obecnie w basenach łaźni rzymskich w Butrincie pływają żółwie.

Łaźnie rzymskie

Baptysterium czyli chrzcielnica zbudowane z VII w.n.e miejsce obrządku chrztu. Na posadzce baptysterium znajduje się piękna mozaika. Niestety w kiedy my byłyśmy w Butrincie była ona niedostępna dla zwiedzających.

Baptysterium

Z czasów epoki chrześcijańskiej z VI w. n.e.  pochodzi trzy nawowa bazylika.

Bazylika chrześcijańska

Po upadku cesarstwa bizantyjskiego Butrint został przejęty przez Wenecjan. W XIV wieku powstała twierdza wenecka. Obecnie w twierdzy znajduje się Muzeum miasta antycznego Butrint, w jego podziemiach znajdują się eksponaty wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych. Z twierdzy rozciąga się piękny widok na okolicę. Przy dobrej ekspozycji słońca można zobaczyć wybudowany u ujścia kanału Vivari zamek Alego Paszy. Początki twierdzy sięgają XIII w. Znaczenie twierdzy wzrosło w XVI w za panowania wenecjan.

Po lewej muzeum. Po prawej gdzieś w tle na cyplu Zamek Alego Pashy.

Z XV w pochodzi również wieża wenecka, znajdująca się tuż przy wejściu na teren zabytkowego miasteczka Butrint.

Wieża wenecka

Po drugiej stronie wyspy Butrint znajduje się zamek wenecki. Na zdjęciu widok tuż po zachodzie słońca.

Butrint fascynuje swoją historią i zabytkami. Jak nigdzie indziej widać tutaj następujące po sobie kolejne okresy historyczne i budynki charakterystyczne dla danej epoki. Wyspa i port Butrint były miejscem burzliwych dziejów historycznych, których namiastkę możemy zobaczyć zwiedzając architektoniczne perełki przeszłości.

Ten dzień zakończyłyśmy bardzo szczęśliwie. Do Sarandy wróciłyśmy ostatnim autobusem.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

  1. Butrint czas zwiedzania 2 godziny lub więcej.
  2. Wstęp płatny  500 leke.
  3. Dojazd autobusami z Ksamilu lub Sarandy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *