Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Prometeusza

Jaskinia Kumistavi zwana powszechnie Prometeusza to prawdziwy cud natury. Znajduje się około 20 km od Kutaisi w regionie Imereti w zachodniej części Gruzji. Została odkryta w 1984 r i niemal natychmiast stała się popularną atrakcją turystyczną.Do jaskini można dojechać własnym środkiem transportu lub taksówką

Turyści mają do wyboru dwie ścieżki zwiedzania. Jedna trasa wyłącznie  piesza o długości około 1060 metrów prowadzi przez rozliczne korytarze i komnaty gdzie można podziwiać piękne stalaktyty i stalagmity. Przejście tej trasy zajmuje około godziny czasu. Druga trasa obejmuje częściowo spływ podziemną rzeką o długości prawie 300 metrów i jeziorem.Nie wszystkie odcinki jaskini są udostępnione do zwiedzania. Z 22 sal turyści mogą zwiedzać sześć. Jaskinia jest przedmiotem badań i odkrywane są kolejne korytarze. Cała długość jaskini to około 11 km. Trzeba pamiętać, że w jaskini jest zimno, panuje tam temperatura około 15 stopni i jest ślisko. Także naprawdę trzeba uważać. 

Dyskusyjne jest oświetlenie rozrzeźbiobej jaskini. Ja bym wolała aby podziemia były oświetlone równomiernie światłem zbliżonym do naturalnego o barwie ciepłej lub zimnej. Stalaktyty i stalagmity tworzą tak skomplikowane i różnorodne formy, niesamowicie oryginalne, że nie ma potrzeby dodatkowo wprowadzać eksplozji kolorów.

Kiedy patrzę na te obłędne formy syalaktytów i stalagmitów wydaje mi się że stanowiłyby one niesamowitą inspirację dla twórczości mojego ukochanego malarza Zdzisława Beksińskiego. Na górze po prawej obraz Never more tego autora.

Nad wyjściem z jaskini króluje podobizna mistycznego Prometeusza. Po prawej stronie przy murki pomnik sympatycznego, zmęczonego życiem Pana i pieska wpatrzonego w swojego właściciela.

PRZYDATNE INFORMACJE:

1.Wstęp do jaskini jest płatny. Są dwie opcje: zwiedzanie jaskini wraz z możliwością płynięcie łodzią po podziemnej rzece czyli droższa wersja  i tańsza opcja zwiedzanie samych korytarzy- cena dla obcokrajowców 20 GEL.

2. W jaskini jest zimno i bardzo ślisko więc trzeba założyć wygodne buty.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *