Katedra Sioni jednen z najpiękniejszych obiektów sakralnych Gruzji

Katedra Sioni jednen z najpiękniejszych obiektów sakralnych Gruzji

Podczas trzeciego dnia Naszego pobytu w Gruzji, a drugiego w Tbilisi udałyśmy się na całodniowy spacer i zwiedzanie miasta. Wędrując małymi uliczkami dotarłyśmy do katedry Sioni.

Na zewnątrz kościół wygląda dość niepozornie. Prawdziwe piękno znajduje się wewnątrz katedry gdzie znajduje się kilka mniejszych ołtarzyków z obrazami świętych. Ramy obrazów są bogato zrobione. Niesamowite wrażenie robią bogato zdobione akcesoria religijne.

Piękne, mistyczne ołtarze wewnątrz katedry
Obrazy świętych i bogato zdobione akcesoria religijne

Datę powstania katedry określa się pomiędzy 570 a 620 r. Prawdopodobnie wcześniej, jeszcze w V wieku na jej miejscu istniał niewielki drewniany kościółek chrześcijański ufundowana przez Króla Karla Wachtanga I. Katedra jako symbol religijny Gruzji była wielokrotnie niszczona na przestrzeni wieków. Obecna konstrukcja pochodzi z przełomu XI i XII wieku. W XIX wieku katedra była poddawana wielu naprawom i jej ostateczny kształt jest wynikiem wielu przebudów.

Wnętrze kościoła jest mroczne. Przez umieszczone w grubych murach świątyni niewielkie otwory okienne światło sączy się do środka. Ściany, filary, arkady pokryte są licznymi malowidłami.

Po lewej XIX wieczny ikonostas . Po prawej bogato zdobiony żyrandol oraz kopuła kościoła.

Katedra Sioni mimo, że poddawana była wielu naprawom i zmianom po zniszczeniach jest niemal książkowym przykładem typowej architektury wschodnio chrześcijańskiej. Świątynia zbudowana jest na planie krzyża greckiego, równoramiennego, wpisanego w kwadrat. Kopuła jest wzniesiona na wielokątnym tamburze. Wnętrze zdobi piękny XIX wieczny ikonostas. Ten oryginalny, drewniany został spalony w 1795 r. podczas najazdu perskiego szacha Agha Mohammada Chan Kadżara.

Ikonostas, katedra Sioni, Tbilisi

W katedrze znajduje się krzyż Św. Nino, najcenniejsza relikwia gruzińskiego kościoła prawosławnego. Replika umieszczona jest po lewej stronie ikonostasu. Oryginał jest przechowywany w katedrze ale nie jest dostępny dla zwiedzających.

Katedra Sioni to piękne miejsce, które warto odwiedzić i zostać trochę dłużej żeby poczuć atmosferę ciszy i skupienia a może doświadczyć sakrum?

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

1.Wstęp do Katedry jest bezpłatny

2. Przed wejściem wszyscy, zarówno mężczyźni jak i kobiety muszą zasłonić nogi (nie można wejść w krótkich spodenkach) oraz ramiona. W dobrym tonie jest zasłonięcie przez kobiety włosów.

One thought on “Katedra Sioni jednen z najpiękniejszych obiektów sakralnych Gruzji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *