MARAKESZ CZ. 3
Co warto zobaczyć w Marakeszu?

MARAKESZ CZ. 3
Co warto zobaczyć w Marakeszu?

Ogrody Majorelle

Miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród turystów. Na wejście czeka się od 20 minut, podobno nawet do 2 godzin. W 1923 r. teren został zakupiony przez francuskiego artystę Jacquesa Majorelle, który zakochał się w Maroko, tutejszej kulturze, architekturze i cudownych barwach natury. Zamieszkał wraca z żoną w willi urządzonej w stylu marokańskim i przez 40 lat sukcesywnie urządzał i pielęgnował ogrody. W międzyczasie Majorelle zlecił zaprojektowanie i wybudowanie drugiej willi. Kilka akrów ziemi i rośliny wymagające systematycznego nawadniania okazały się w pewnym momencie zbyt kosztowane w utrzymaniu dlatego właściciel udostępnił je zwiedzającym za drobną opłatą. I tak to się zaczęło. Po swoim rozwodzie Majorelle sprzedał posiadłość. Kolejnymi właścicielami rezydencji byli znani projektanci mody Yves Saint- Laurent i Pierre Berge, którym zawdzięczamy przywrócenie świetności ogrodom.

Jak to w życiu często bywa fakt, że Majorelle osiedlił się w Maroko był zrządzeniem kilku przypadków. Zaczął studiować architekturę, którą porzucił na rzecz swojej największej pasji czyli malarstwa i rozpoczął naukę na akademii sztuk pięknych w Nancy. Podczas mobilizacji wojskowej w czasie I wojny światowej, Majorelle został zwolniony z obowiązku służby ze względu na słaby stan zdrowia. I jako choruszek wyjechał zażywać kąpieli słonecznych i wdychać jod do Casablanki. A gdy okazało się, że nadmorski klimat nie sprzyja zdrowiu wrażliwego artysty zamieszkał on w Marakeszu. To była miłość od pierwszego wejrzenia, odwzajemniona. Artysta uwielbiał tutejszy ruch, klimat tego miejsca. Chętnie malował sceny uliczne, tutejsze souki. Podróżował po kraju, a także po Afryce. Swoje fascynacje orientem przenosił na płótna. I żył szczęśliwie przez wiele lat oddając się swojej kolejnej pasji botanice.

Niestety również zrządzeniem losu Mjorelle utracił cały swój dobytek. Najpierw w związku z rosnącymi kosztami utrzymania musiał udostępnić ogrody dla zwiedzających. Następnie rozwód pozbawił go części majątku. Uległ bardzo poważnemu wypadkowi samochodowemu. Koszty leczenia i liczne operacje były tak wysokie, że musiał sprzedać swoje nieruchomości. Wydawałoby się, że limit nieszczęść został wyczerpany. A jednak nie, sześć lat później artysta uległ kolejnemu wypadkowi. Mimo leczenia podjętego we Francji nie wrócił do zdrowia i zmarł w 1962 r.

Każdy z was zauważy, że zarówno posiadłość artysty, jak i elementy małej architektury: fontanna, donice mają intensywny niebieski kolor. Przypadek? Nie sądzę. Majorelle widział te barwy stosowane w tradycyjnej architekturze marokańskiej, w elementach wystroju takich jak płytki, okiennice i zainspirowany stosował powszechnie w swoim otoczeniu mocny błękit. Udało mu się nawet opatentować ten odcień i obecnie nosi on nazwę blue majorelle.

Elementy małej architektury w odcieniu tzw. blue majorelle.

Majorelle pozostawił po sobie ogromną spuściznę. Przede wszystkim ofiarował światu swoje największe dzieło czyli ogrody.

Przepiękny kompleks botaniczny zawiera przede wszystkim….. kaktusy, które artysta przywoził ze swoich podróży po Afryce. Znajdziemy tutaj wiele gatunków, o różnych formach, kwiatach, różnym okresie kwitnienia, podłużne, okrągłe. Zgromadzone w jednym miejscu uzmysławiają jak wiele rodzajów tych roślin istnieje. Takie miejsca jak ogrody Majorelle powstają z miłości do przyrody, z pasji i poświęcenia. To często dzieło życia. Mogę tylko sobie wyobrazić jak malarz zdobywał kolejne sadzonki i jak z zachwytem reagował widząc nowe okazy kaktusów „Takiego jeszcze nie mam”.

W ogrodach rosną drzewka owocowe i palmy. Po raz pierwszy w życiu widziałam kwitnącego bananowca z owocami, na zdjęciu poniżej po lewej stronie. Drzewa uginają się pod owocami pomarańczy.

Pergole wykonane z bambusów  z płożącymi, kwitnącymi roślinami. Elementy dekoracyjne jak piękne marokańskie lampy, donice. Wszystko to buduje niepowtarzalny, urokliwy klimat.

Kiedy odwiedzić ogrody?

W ogrodach byłam w maju. Jak widać po zdjęciach mnóstwo roślin wtedy kwitnie. Drzewka pomarańczowe mają owoce, które przez najbliższe miesiące będą dojrzewały na słońcu. Pytanie kiedy udać się w ogóle do Maroko? W miesiącach od połowy maja do końca lipca temperatury dochodzą do 40 st. C.  Jeśli ktoś jest w stanie wytrzymać takie upały może jechać w dowolnym czasie. Ja robiłam dwukrotnie podejście do zwiedzenia ogrodów ponieważ raz zrezygnowałam ze względu na długą kolejkę. Najkrótsza kolejka jest około 17:00/ 17:30, tuż przez zamknięciem i z samego rana od 8:00 bo komu chciałoby się tak wcześnie wstawać. W południe i po południu czas oczekiwania jest najdłuższy.

Pozdrowienia z Majorelle Garden. P.S. Używajcie kremów z filtrem bo nosek może być poparzony a buziaczek spuchnięty z nadmiaru słońca i.. boli.

Meczet Koutubia

Minaret meczetu to ważny punkt odniesienia w topografii miasta. Położony niedaleko placu Jamaa El Fna stanowi jedną z najbardziej popularnych atrakcji turystycznych. Jest to ważny symbol religijny i urbanistyczny w związku z czym zakazano budowy innych obiektów wysokościowych, które mogłoby przesłaniać wieżę. Budynki w najbliższym otoczeniu meczetu nie mogą być wyższe niż palmy. Przy dobrej pogodzie cztery kule minaretu błyszczą w słońcu na tle gór.

Meczet widziany od strony Parku Lalla Hasna ( po lewej) i od strony założenia parkowego od strony północnej (po prawej)

Koutoubia to największy i najbardziej okazały meczet w Marakeszu. Główne prace budowlane pierwszego meczetu zostały zrealizowane w latach 1147-1154. W 1157 r. kiedy właściwie zakończono prace okazało się, że niepoprawnie wyznaczono kierunek kibli, a co za tym idzie źle wytyczono położenie mihrabu czyli ściany, niszy pośrodku sali modlitw, która wskazuje kierunek mekki.

Nowy meczet ma 80 metrów szerokości na wschód i 60 metrów szerokości na zachód. Głównym budulcem jest cegła i piaskowiec.

Wieża minaretu zbudowana z piaskowca, o podstawie boku kwadratu 12,8 metra, ma 77 metrów wysokości z czego 8 metrów ma sama iglica wykonana z czterech kul. Pierwowzorem wieży były rzymskie strażnice i chrześcijańskie wieże kościelne. W środku wieży znajduje się rampa, po której muezin mógł wjeżdżać konno stąd na wszystkich czterech ścianach elewacji okna są na różnej wysokości. Forma wynika z funkcji.

Etymologia nazwy związana jest ze znaczeniem arabskiego słowa „ koutoubiyyin” czyli księgarz. I wynika stąd, że w pobliżu świątyni gromadziło się wielu sprzedawców oferujących na sprzedaż słowo pisane.

Nowy meczet został zbudowany z użyciem takich samych materiałów jak poprzedni, z zachowaniem tych samych proporcji , wielkości i detali. Najbardziej widoczne jest to z lotu ptaka lub na mapie google. Wyraźnie widać, że nowy meczet z wewnętrznym ogrodem dokładnie odpowiada wielkością poprzedniemu. Cały układ urbanistyczny jest bardzo czytelny. Osiowe założenie ogrodu tuż przy meczecie oraz sąsiadujący park Lalla Hasna z główną aleją parku prowadzącą w kierunku minaretu zaakcentowaną fontanną.

Prawdopodobnie każdy zastanawia się czym są, widoczne zza muru okalającego teren od północnej strony, ruiny? Są to właśnie odkopane ściany pierwszego meczetu, który został ukończony w 1199 r.

Na pierwszym planie widoczne ruiny starego, rozebranego meczetu.

Secret Garden

W czasach prosperity w Maroko powstawało wiele rezydencji i pałaców z pięknymi, kosztownymi w utrzymaniu ogrodami. Historia Le Jardin Secret sięga drugiej połowy XVI wieku. Na terenie ogrodów stał pałac, który został zburzony pod koniec XVII wieku i odbudowany w XIX.  Losy posiadłości były dość burzliwe. Wielokrotnie zmieniali się właściciele, zarówno pałac jak i ogrody popadały w ruinę i były odbudowywane przez kolejnych zarządców.

Myślę, że nazwa Secret Jardin jest bardzo trafna. Ogrody Jardin są bardzo dyskretne, tajemnicze. Nie ma tu tej potężnej eksplozji kolorów jak w Majorelle. Pierwsza część ogrodu, znajdująca się bliżej wejścia, jest bardziej naturalna, to ogród „romantyczny”. Ta część nazywana jest ogrodem egzotycznym. Więcej jest różnych rodzajów nasadzeń.

Ogród egzotyczny. Nasadzenie z różnych krajów świata.

Druga część to zdecydowanie bardziej ogród klasyczny zwany oficjalnie ogrodem islamskim. W równych klombach podobne typy nasadzeń, głównie trawy i lawenda. Na przecięciu dwóch arterii ogrodu znajduje się zadaszona fontanna. Ta część Le Secret Jardin to miejsce odpoczynku, kontemplacji i refleksji.

Miałam to szczęście, że do Secret Graden weszłam tuż przed zamknięciem. W środku właściwie nie było ludzi. Dzięki temu naprawdę można było poczuć klimat i magię tego miejsca, bez tłumu, bez chińczyków wchodzących w kadr, bez hałasów. Tylko parę osób. Cisza, spokój i przyroda. To co mnie zdziwiło, to fakt, że obsługa nikogo nie popędzała. Spędziliśmy tam tyle czasu ile każdy potrzebował.

Muzeum Marakeszu

Pałac Dar Menebhi zbudowany pod koniec XIX wieku został odnowiony przez fundację Benjellouna i zaadaptowany na potrzeby wystawiennicze. Wśród eksponatów muzeum znajdują się przykłady tradycyjnej sztuki i rzemiosła marokańskiego takie jak np. siodła, książki a także elementy sztuki współczesnej- malarstwo i to co dla mnie jest najciekawsze czyli architektura.

Budynek sam w sobie jest dziełem sztuki.  W tradycyjnym stylu mauretańskim na środku budowli znajdował się dziedziniec, który obecnie stanowi zadaszone atrium. Na środku znajduje się ogromny, o średnicy ponad 6 metrów, przepiękny żyrandol będący arcydziełem sztuki rzemieślniczej. Wielkość żyrandola najlepiej widać w porównaniu ze skalą człowieka.

To co mnie niezmiennie fascynuje w architekturze islamskiej to mozaiki. Całe sufity, sklepienia, kapitele kolumn, ściany pokryte drobnymi kawałeczkami barwnych kamieni. Mimo, że mamy tutaj całe spektrum wzorów ornamentalnych, arabesek, fryzy inskrypcyjne, wszystko to komponuje się ze sobą doskonale ze względu na bardzo harmonijnie dobrane kolory.

 

PRZYDATNE INFORMACJE:

  1. Secret garden https://lejardinsecretmarrakech.com/en/visiting
  • wstęp dla osoby dorosłej 50 MAD

2. Majorelle Garden http://jardinmajorelle.com/ang/

  • wstęp dla osoby dorosłej 70 MAD

3. Museum of Marrakech

  • wstęp dla osoby dorosłej 50 MAD

Źródło: „Style w architekturze. Wilfried Koch”.  http://jardinmajorelle.com/ang/, https://lejardinsecretmarrakech.com/en/, https://en.wikipedia.org/wiki/Koutoubia_Mosque

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *