
Odkryć Teheran
Pierwszy dnia pobytu w Iranie udałyśmy się na spacer m.in na dziedziniec Muzeum Narodowego Komunikacji. Architektura sięga po wzorce i symbole znane już w starożytnej Persji. Bardzo charakterystyczne są kolumny z figurami zwierząt. Na ścianach muzeum znajdują się płaskorzeźby wojowników perskich z włóczniami. Niesamowite jest bogactwo i nasycenie detalem: przepiękne kolorowe mozaiki, niezwykłe, rzeźbiarskie sklepienia arkad i portyków.



Kolejnym etapem Naszej eskapady była wizyta na bazarze.Lokalne targowisko podzielone jest tematycznie na kwartały. Mamy tam część typową z dywanami, ubraniami, warzywami. Nasz team szczególnie upodobali sobie sprzedawcy dywanów i zachęcali do kupna chociaż malutkiego dywaniku. Muszę przyznać, że jakość ich wyrobów jest niezwykła. Perskie dywany są bardzo wytrzymałe, nie przyjmują tak łatwo brudu, są miękkie.

Naszym największym odkryciem kulinarnym Iranu były lody szafranowe podawane ze świeżo wyciskanym sokiem z marchewki. Serdecznie polecam wszystkim do spróbowania. Tego smaku szukałyśmy później w każdym miejscu w Iranie ale najlepsze były te na bazarze w Teheranie. W tej samej pierzei zabudowy co lody, znajduje się regionalna i najbardziej popularna restauracja Moslem restaurant, gdzie postanowiłyśmy się udać razem z poznanymi na lotnisku chłopakami z Polski i ich koleżanką. Kolejki do lokalu ogromne ale Nas wpuszczono bez oczekiwania jako gości. Porcje są ogromne i warto wziąć jedną na dwie osoby. Moje danie- jak się okazało zapiekany ryż podawany z ryżem średnio mi smakowało. Koleżankom i kolegom smakowało ale bez entuzjazmu.

GOLESTAN PALACE
To miejsce, które trzeba zobaczyć. Golestan Palace czyli Pałac Kwiatów jest najstarszym zabytkiem w Tehereanie. Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Został wzniesionych za panowania Tahmaspa I z dynastii Safawidów. Kiedy Agha Mohammad Chan z dynastii Kadżarów przeniósł do Teheranu stolicę Persji Pałac Kwiatów stał się oficjalną rezydencją perskich szachów.

Golestan Palace jest bez wątpienia jednym z najbardziej reprezentacyjnych kompleksów architektonicznych w Teheranie. Za panowania dynastii Pahlawich rezydencja była wykorzystywana do oficjalnych przyjęć. W pałacu odbyła się koronacja Rezy Szacha Pahlawiego oraz Mohhamada Szacha Pahlawiego.

Podczas Naszego pobytu, wrzesień 2017 jeden z zewnętrznych dziedzińców był odrestaurowywany. Bogate zdobienia wykonane z kawałków mieniącego się szkła. Na zdjęciach poniżej widoczne figury wykonane z pięknego jasnego marmuru.

Obecnie w Pałacu we wnętrzach znajdują się wystawy ceramiki, biżuterii, obrazów. W środku nie można wykonywać zdjęć. Poniżej kilka zrobionych ukradkiem.


1.Moslem Restaurant, Sabzeh Meydan, Tehran Grand Bazaar, Tehran 11369, Iran- posiłek 500 tys. riali- ok. 50 zł
2.Golestan Palace- wejście 300 tys. riali czyli ok. 30 zł
3.Lody szafranowe na bazarze- 60 tys. riali- 6 zł
4.Imamzadeh Saleh Mosque, Tajrish Square, północna dzielnica Shemiran- wejście bezpłatne
5. Lazagnia w okolicach Imamzadeh – 180 tys. riali
6 .Golestan cafe
- lemoniada 140 tys. riali
- świeży sok z melona 100 tys. riali
- double espresso ok.160 tys. riali