Odkryć Teheran

Odkryć Teheran

Pierwszy dnia pobytu w Iranie udałyśmy się na spacer m.in na dziedziniec Muzeum Narodowego Komunikacji. Architektura sięga po wzorce i symbole znane już w starożytnej Persji. Bardzo charakterystyczne są kolumny z figurami zwierząt. Na ścianach muzeum znajdują się płaskorzeźby wojowników perskich z włóczniami. Niesamowite jest bogactwo i nasycenie detalem: przepiękne kolorowe mozaiki, niezwykłe, rzeźbiarskie sklepienia arkad i portyków.

Po lewej płaskorzeźby perskich wojowników z włóczniami. Po prawej kapitele kolumn zwieńczone głowami byków.
Mozaiki i bogate zdobienia elementów fasady
Piękne, rozrzeźbione sklepienia portali, podobne do gotyckich sklepień kryształowych

Kolejnym etapem Naszej eskapady była wizyta na bazarze.Lokalne targowisko podzielone jest tematycznie na kwartały. Mamy tam część typową z dywanami, ubraniami, warzywami. Nasz team szczególnie upodobali sobie sprzedawcy dywanów i zachęcali do kupna chociaż malutkiego dywaniku. Muszę przyznać, że jakość ich wyrobów jest niezwykła. Perskie dywany są bardzo wytrzymałe, nie przyjmują tak łatwo brudu, są miękkie.

Perskie dywany na bazarze, Teheran

Naszym największym odkryciem kulinarnym Iranu były lody szafranowe podawane ze świeżo wyciskanym sokiem z marchewki. Serdecznie polecam wszystkim do spróbowania. Tego smaku szukałyśmy później w każdym miejscu w Iranie ale najlepsze były te  na bazarze w Teheranie.  W tej samej pierzei zabudowy co lody, znajduje się regionalna i najbardziej popularna restauracja Moslem restaurant, gdzie postanowiłyśmy się udać razem z poznanymi na lotnisku chłopakami z Polski i ich koleżanką. Kolejki do lokalu ogromne ale Nas wpuszczono bez oczekiwania jako gości. Porcje są ogromne i warto wziąć jedną na dwie osoby. Moje danie- jak się okazało zapiekany ryż podawany z ryżem średnio mi smakowało. Koleżankom i kolegom smakowało ale bez entuzjazmu.

Lody szafranowe ze świeżym sokiem marchwiowym. Po prawej Moslem restaurant i danie ryżowe z ryżem.

GOLESTAN PALACE

To miejsce, które trzeba zobaczyć. Golestan Palace czyli Pałac Kwiatów jest najstarszym zabytkiem w Tehereanie. Powstał na przełomie XVIII i XIX wieku. Został wzniesionych za panowania Tahmaspa I z dynastii Safawidów. Kiedy Agha Mohammad Chan z dynastii Kadżarów przeniósł do Teheranu stolicę Persji Pałac Kwiatów stał się oficjalną rezydencją perskich szachów.

Golestan Palace, Teheran, Iran

Golestan Palace jest bez wątpienia jednym z najbardziej reprezentacyjnych kompleksów architektonicznych w Teheranie. Za panowania dynastii Pahlawich rezydencja była wykorzystywana do oficjalnych przyjęć. W pałacu odbyła się koronacja Rezy Szacha Pahlawiego oraz Mohhamada Szacha Pahlawiego.

Od ogółu do szczegółu, bogate zdobienia zadaszenia i podcieni arkada, Golastan Palace, Teheran

Podczas Naszego pobytu, wrzesień 2017 jeden z zewnętrznych dziedzińców był odrestaurowywany. Bogate zdobienia wykonane z kawałków mieniącego się szkła. Na zdjęciach poniżej widoczne figury wykonane z pięknego jasnego marmuru.

Odrestaurowywany wewnętrzny dziedziniec, Golastan Palace, Teheran, Iran

Obecnie w Pałacu we wnętrzach znajdują się wystawy ceramiki, biżuterii, obrazów. W środku nie można wykonywać zdjęć. Poniżej kilka zrobionych ukradkiem.

Wnętrza Golestan Palace, Teheran, Iran
Meczet Imamzadeh Saleh
Jest to jeden z najważniejszych i najpopularniejszych meczetów w Teheranie. Znajduje się na Tajrish Square w północnej dzielnicy Shemiran. Wejście do meczetu jest bezpłatne. Kobiety przed wejściem na teren meczetu muszą założyć czador czyli dużą szmatę, która okrywa od stóp do głów. Meczet podzielony jest na część dla kobiet i mężczyzn. Przed wejściem należy zdjąć obuwie, do świątyni można wejść tylko na boso.
Meczet Imamzadeh Saleh, Tajrish Square w północnej dzielnicy Shemiran, Teheran, Iran
Z ciekawością obserwowałyśmy co też te kobiety robią w meczecie. Wiele z nich idzie tam żeby się pomodlić. Inne siedzą, śmieją się, plotkują. Meczet to miejsce spotkań wielu kobiet, z dala od czujnych oczu mężczyzn. To też miejsce skupienia i wyciszenia.
Jedna z kobiet dała koleżance Monice pół kilograma soli mówiąc, że musi iść do meczetu i pomodlić się a w związku z tym, że jest w Iranie i meczecie po raz pierwszy jej modły zostaną wysłuchane. Po spełnieniu życzeń należy wrócić ponownie do meczetu, podziękować i wychodząc dać innej kobiecie sól. Kiedy usłyszałam, od razu poszukałam kobiety, która obdarzy mnie swoją solą i pomaszerowałam do meczetu. W ten sposób wszystkie trzy, wyjechałyśmy z Iranu z pół kilogramowymi woreczkami soli 🙂 Mam nadzieję, że moje modlitwy zostaną wysłuchane, wtedy będę musiała wrócić do Teheranu żeby zwrócić sól.
PRZYDATNE INFORMACJE

1.Moslem Restaurant, Sabzeh Meydan, Tehran Grand Bazaar, Tehran 11369, Iran- posiłek 500 tys. riali- ok. 50 zł

2.Golestan Palace- wejście  300 tys. riali czyli ok. 30 zł

3.Lody szafranowe na bazarze- 60 tys. riali- 6 zł

4.Imamzadeh Saleh Mosque, Tajrish Square, północna dzielnica Shemiran- wejście bezpłatne

5. Lazagnia  w okolicach Imamzadeh – 180 tys. riali

6 .Golestan cafe

  • lemoniada 140 tys. riali
  • świeży sok z melona 100 tys. riali
  • double espresso ok.160 tys. riali

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *