TBILISI nocą i Fabrica Hostel

TBILISI nocą i Fabrica Hostel

Po szybkiej porannej kawce w Sanimusho w Kutaisi, wyruszyłyśmy do Tbilisi. Czas przejazdu wynosi około trzech godzin.  W stolicy na dworcu otoczył Nas ciasny wianuszek taksówkarzy ale dzielnie odmówiłyśmy wszystkim i do centrum stolicy dotarłyśmy metrem- ilość linii, taka sama jak w Warszawie czyli półtorej.

Fabrica Hostel, Tbilisi

W Tbilisi zatrzymałyśmy się w Fabrica Hostel, oczywiście taksówkarz, który Nas wiózł „porobił Nas” ale takie są uroki chyba każdej stolicy. Fabrica Hostel to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jest to unikalna przestrzeń. W starym budynku fabryki powstał hostel. Zajmuje on dwie pierzeje zabudowy. W trzecim skrzydle domykającym podwórze znajdują się lokale gastronomiczne, a właściwie filie kilku  restauracji z centrum Tbilisi. Dziedziniec tętni życiem , pełno tu turystów, muzyki, nastrojowych świateł. Całość, razem z hostelem tworzy niezwykłą, spektakularną przestrzeń.

Płaskorzeźby na froncie Fabrica Hostel oraz graffiti
Surykatka wita gości, Fabrica Hostel, Tbilisi

Hostelu nie da się przeoczyć.  Już z daleka widoczne jest fantastyczne graffiti znajdujące się na całym budynku z zewnątrz. Industrialny charakter wnętrz podkreślają detale w środku: instalacje nie są schowane za sufitem podwieszanym, biegną swobodnie pod stropem podobnie jak oszczędne, przemysłowe oświetlenie. Myślę, że Fabrica Hostel może być inspiracją dla wielu poszukujących pomysłu na aranżację wnętrz w myśl zasady- zamiast zmieniać, wykorzystać walory zastanej przestrzeni.

Industrialne wnętrze, Fabrica Hostel, Tbilisi
Targi mody, Fabrica Hostel, Tbilisi

Fabrica Hostel to miejsce gdzie można zjeść coś pysznego i wypić drinka, posłuchać fajnej muzyki, wziąć udział w ciekawych wydarzeniach kulturalnych. Podczas Naszego pobytu odbyły się targi mody niszowych projektantów. Oczywiście nie obyło się bez zakupów, Naszym łupem padły ….torebki:)

Fabrica Hostel, z rana można zjeść pyszny omlet, wieczorem polecam Aperol Spritz

Jeśli czas i siły na to pozwolą, warto wybrać się na wieczorny spacer po mieście. Tbilisi dzięki temu, że położone jest na nierównym, górzystym terenie, malowniczo wygląda po zapadnięciu zmroku.

Most pokoju nocą, Tbilisi

Pięknie nocą prezentuje się Sobór Trójcy Świetej położony na wzgórzu św. Eliasza.  Kościół widoczny jest niemalże z każdego miejsca w Tbilisi w dzień dzięki połyskującej złotem kupule, w nocy dzięki niesamowitej iluminacji .Budowla jest utrzymana w typowym charakterystycznym dla Gruzji i Armenii, stylu architektury obrządku wschodnio chrześcijańskiego.

Budowla Soboru Świętej Trójcy została rozpoczęta w 1995 roku a ukończona w 2000 r. To największa w Gruzji i jedna z największych tego typu budowli sakralnych na świecie.Wymiar osiowy linii wschód – zachód wynosi 77 m.długości, w osi północno- południowej 65 m. długości , imponująca wysokość to 68 m. Znajduje się tu siedziba gruzińskiego patriarchy kościelnego. Wewnątrz soboru znajduje się kilka ołtarzy. W porównaniu do katedry Sioni wnętrze ma charakter ascetyczny. Wysokie, jasne mury nie są pokryte malowidłami. Wieczorem w otoczeniu ciszy płoną ogniki świeczek.

PRZYDATNE INFORMACJE:

  1. Fabrica Hostel, Egnate Ninoshvili St., 8, Tbilisi 0102, Gruzja,https://hostelfabrika.com  /, nocleg w pokoju 10 osobowym 26,01 GEL dla 1 osoby
  2. Cafe Moulin Electric, dziedziniec Fabrica Hostel, dobre falafelki – 12 GEL, Mohito – 10 GEL, Aperol Spritz- 12 GEL
  3. Wejście do Soboru Świętej Trójcy- bezpłatne
  4. Mała kulinarna porada- lepiej nie zamawiać zupy z kurczakiem. W różnych restauracjach różnie jest ona podawana ale ja 2  razy trafiłam na wersję gdzie woda jest zabarwiona na biało, nic w zupie nie ma i do tej wody serwują ugotowane udko kurczaka, razem z kością:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *