Wieża burana i cerkiew św. Eliasza w Karakol

Wieża burana i cerkiew św. Eliasza w Karakol

Z Biszkeku udaliśmy się w kierunku Jeti-Ögüz z przystankami w Tokmok i w Karakol. Jak się okazało Jola wzięła pełen bagaż słodyczy i suvenirów dla dzieciaków i przy każdej okazji obdarowywała maluchy.

WIEŻA BURANA
Wieża zlokalizowana w dolinie Chu stanowi część zrujnowanego starożytnego miasta Balasagun. Pierwotnie miała ok. 45 m. wysokości ale w wyniku trzęsień ziemi doszło do zniszczeń i w konsekwencji obecna wysokość zabytku to 25 m. Kirgizowie skrupulatnie wykorzystują popularność wieży. Możecie się zaopatrzyć w wódkę Buran i nocować w Grand  Hotel Burana w miejscowości Tokmok.

 

Cerkiew św. Trójcy Karakol


Niewątpliwie jest to jedna z najbardziej znanych atrakcji w Kirgistanie. Pierwszy kościół wybudowano w 1869 r. jako mały, murowany budynek na kamiennych fundamentach służący przede wszystkim stacjonującym w mieście żołnierzom. Kościół został zniszczony w trzęsieniu ziemi w 1889 r. Na jego miejscu powstał nowy drewniany. Budowa trwała przez 6 lat. Kościół został konsekrowany w 1895 r. Karakol było ważnym ośrodkiem strategicznym w czasach carskiego imperium rosyjskiego. Dzięki darowiznom świątynia stała się jednym z najbardziej zadbanych i udekorowanych kościołów. Kościół na przestrzeni kolejnych wieków przechodził spod panowania władz kościelnych w ręce świeckich urzędników.

W związku z tym zmieniała się również funkcja obiektu z sakralnej na ośrodek edukacyjny, sportowy a nawet jako sala taneczna. W wyniku tych zmian pierwotna forma budynku uległa zniszczeniom i wielokrotnym przekształceniom.

W 1986 r władze lokalne ze względu na unikalny, historyczny charakter obiektu zdecydowały o jego odbudowie. Po upadku Związku Radzieckiego w 1991 r i utworzeniu niepodległej Republiki Kirgistanu budynek został przekazany władzom kościelnym rozporządzeniem zgodnie z którym, Kościół podejmuje się przeprowadzenia dalszych prac konserwatorskich. Od tego czasu kościół jest ważnym ośrodkiem dla wiernych, który charytatywnie wspiera lokalną społeczność.
W kościele znajduje się wiele zabytkowych ikon, niektóre nawet z XIII wieku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *