Wyspa Św.Stefana

Wyspa Św.Stefana

Podjęłyśmy męską decyzję, że jedziemy na stopa aby zobaczyć wyspę Świętego Stefana. W drodze na wylotówkę podziwiałyśmy piękny kompleks hotelu Dukley Gardens (zdjęcie poniżej)

Widziane od strony starego miasta w Budvie budynki w ciągu dnia wyglądają jak skały. W nocy z kolei luminescencja świetlna przywodzi na myśl potężne statki. Z bliska widać rozrzeźbienie terenu i kaskadowe usytuowanie budynku, ogrody na dachach, baseny. Niesamowite wrażenie i bardzo ciekawa architektura wkomponowana w naturalny krajobraz.

Wyspa Świętego Stefana wygląda przepięknie. Niestety nie jest ona dostępna dla turystów gdyż znajduje się tam luksusowy kompleks wypoczynkowy Aman Resorts. Sieć hoteli wygrała międzynarodowy przetarg na dzierżawę wyspy na 30 lat. Warunkiem przystąpienia do konkursu było odrestaurowanie zabytkowych budynków, z których część powstała jeszcze XV wieku.

Dawniej była to zwykła osada rybacka. Do połowy lat 50 XX wieku wyspa była zamieszkiwana i ogólnie dostępna dzięki grobli. Ze względu na dużą wilgotność, systematyczne podtopienia i pogarszający się stan zabudowań zdecydowano się wysiedlić  mieszkańców i przekształcić wyspę w kompleks reprezentacyjny.

Wprawdzie na samą wyspę nie można się dostać, chyba, że ktoś chce nocować w luksusowym pięciogwiazdkowym hotelu Aman Svrti Stefan ale mimo wszystko warto przyjechać żeby zobaczyć najbliższe okolice i piękne plaże.

2 thoughts on “Wyspa Św.Stefana

    1. Ciebie również miło było poznać. Może jeszcze się kiedyś spotkamy i wspólnie będziemy łapać stopa. 🙂 Wtedy nie spalisz sobie rąk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *