NAGHSZ- E – RUSTAM- NEKROPOLIS

NAGHSZ- E – RUSTAM- NEKROPOLIS

Nekropolis i Persepolis zwiedziłyśmy w drodze z Yazd do Shiraz. Warto pytać kierowców czy przewidują jakieś postoje lub czy za dodatkową, niewielką opłatą nie zawiozą Was do starożytnego miasta Persji i miejsca pochówku królów z dynastii Achemenidów.

Nekropolia królewska znajduje się w odległości około 12 km od Persepolis. Jako pierwszego pochowano tutaj Dariusza I Wielkiego, później grzebano tam kolejnych władców perskich: Kserksesa I, Artakserksesa oraz Dariusza II.

Grobowce zostały wyciosane na wysokości 20 m nad ziemią. Składają się z trzech kondygnacji, środkowa jest najszersza przez co układ przypomina kształt krzyża. Centralną część zdobią reliefy przypominające kolumnowy portyk pałacu, tutaj znajduje się komora grobowca, w której pochowany jest król i jego bliscy.  Pole powyżej zajmuje relief przedstawiający króla stojącego na piedestale podtrzymywanym przez przedstawicieli 28 narodowości wchodzących w skład monarchii. Król w lewej dłoni trzyma łuk, prawą dłoń ma skierowaną w stronę uskrzydlonej tarczy księżyca Ahuramazdy. Najniższe pole grobowca jest puste. W bocznych skrzydłach środkowego pola znajdują się przedstawienia służebnych z insygniami królewskim.

Dariusz I Wielki panował w latach 550-485 p. n. e. Biorąc pod uwagę epokę, w której powstały grobowce i skalę obiektów założenie jest imponujące.

PRZYDATNE INFORMACJE:

1.Wejście na teren grobowców królewskich jest płatne i kosztuje 20 tys. riali.( dane z września 2017 r.) Czas zwiedzania około 15 minut. Zobaczycie cztery prawie takie same grobowce. Jeśli macie do wyboru zobaczyć Nekropolis i Persepolis zdecydowanie polecam to drugie.

2.Persepolis – wejście płatane 20 tys. riali

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *