Szkodra w deszczowej aurze

Szkodra w deszczowej aurze

„Huragan” , który dzień wcześniej nawiedził Szkodrę spowodowany był zimnym frontem atmosferycznym nad całymi Bałkanami. Wielu turystów spoglądało ze smutkiem w szare niebo ale ucieczki nie było- w sąsiedniej Czarnogórze, w Grecji, Macedonii, wszędzie przez najbliższy tydzień miał padać deszcz. Nie zrażone tym faktem postanowiłyśmy zwiedzić miasto . Udałyśmy się do centrum miasta a stamtąd w stronę starego, drewnianego mostu drogą Ura e Vjeter e Bunes . Przeszłyśmy wzdłuż rzeki Buna i udałyśmy się w stronę Rozafa Castle nowym mostem. Na obrzeżach miasta widać biedę. Rozsypujące się chałupy, góry śmieci i smród.

Obrzeża Szkodry, Albania
Szkodra, Albania

Na wzgórze z ruinami zamku prowadzi kamienna, stroma droga. Warto wejść, bez względu na to czy jest piękna słoneczna pogoda czy jest pochmurno. Roztaczający się widok zapiera dech w piersiach. Znajdziesz tu kawałek Hiszpanii i Włoch. Widok na ogromne jezioro szkoderskie, które ginie na horyzoncie, potężne jak morze, jest niepowtarzalny.

Rozafa Castle, Shkodër, Albania. Zdjęcie pierwsze od prawej zawsze mi się kojarzy z obrazem Caspara Davida Friedricha ” Wędrowiec nad morzem mgły”

Na obiad udałyśmy się ponownie do Rozafa See Food. Ja zdecydowałam się na jeszcze większą rybę z grila. Koleżance, kelner polecił 5 małych rybek do obiadu. Tak sobie pomyślałam, że takimi maleństwami nawet jakby było ich 7 to bym się nie najadła. Szczęka mi opadła jak kelner przyniósł nasze dania. Dostałam dużą rybę z grilla. Koleżanka 5 małych rybek w cudownym żółciutkim , aromatycznym sosie z kaparami.Wniosek jest prosty w Albanii kelner, tak samo jak kierowca, ma zawsze rację. Dlaczego polecam ten lokal? Widziałam kiedyś komentarze na Tripadvisor, że to najlepsza restauracja serwująca ryby i owoce morza na całych Bałkanach. Całych Bałkanów nie zwiedziłam ale potwierdzam jest pysznie.

PRZYDATNE INFORMACJE:

1. Rozafa Castle, wejście płatne 200 leke

2. Rozafa See Food, Rruga Marin Bicikemi, Shkodër 4001, https://www.facebook.com/rozafaseafoodshkoder/

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *